OLDŘICH KULHÁNEK | ODVAHA a FANTAZIE

od: 12.12.2023 do: 29.02.2024
pondělí zavřeno
úterý až neděle 11:00 - 19:00 hod

Dovolte, abychom Vás přivítali na výstavě malíře, grafika a ilustrátora Oldřicha Kulhánka: Odvaha a fantazie.

 

Výstava bude slavnostně zahájena dne 12. 12. 2023 v České Galerie Moderního Umění, Betlémské náměstí 8, Praha 1, kde současně proběhne křest monografie tohoto autora a rovněž bude poprvé představeno dosud neznámé dílo autora - litografie, kterou Oldřich Kulhánek za svého života vytvořil na litografický kámen, ale k jejímu vydání již nikdy nedošlo. Na výstavě bude k vidění jak litografický kámen s kresbou autora, tak také vytvořené grafické listy, které vznikly ve sběratelské edici pouhých 100 kusů a byly autorizovány pozůstalostním razítkem manželkou autora.

 

Výstava bude prezentovat průřez celoživotním dílem jednoho z našich nejvýraznějších kreslířů a grafiků druhé poloviny 20. století a připomínat jeho tvorbu v období perzekuce komunistickým režimem a následně i polistopadové svobody, kdy se právem stal opět respektovaným a uznávaným umělcem a mimo jiné také autorem kompletní série bankovek nového českého státu.

 

Na výstavě bude rovněž představena nově vydaná monografie Oldřicha Kulhánka vydaná Českou Galerií Moderního Umění, která na 200 stranách přináší to nejlepší z jeho tvorby a najdete zde řadu známých i méně známých prací, doplněných o poutavý text kurátora výstavy pana Jiřího Machalického. Pouze na této výstavě bude možné knihu zakoupit za zvýhodněnou ceno 960,- Kč.

 

Oldřich Kulhánek se narodil 26. února 1940 v Praze, kde později vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v ateliéru profesora Karla Svolinského. Byl to český malíř, grafik a ilustrátor. Je autorem nejen grafické podoby současných českých bankovek, vytvořil mnoho českých poštovních známek a nepřeberné množství grafických listů a litografií. Získal řadu prestižních ocenění a jeho díla jsou zastoupena v mnoha světových sbírkách. Základem Kulhánkovy tvorby byla zejména grafika a kresba, často zaměřená na lidskou fyziognomii a vyjádření výrazu lidských tváří, do kterých se vepsaly povahové vlastnosti, životní podmínky a osobní zkušenosti postav, které ve svých dílech zachytil. Vedle výtvarné práce působil také jako scénograf a pedagog. Byl prezidentem Nadace Hollar, zabývající se podporou, ochranou a rozvojem české umělecké grafiky a kresby. Zemřel v Praze 28. ledna 2013.


Začátek výstavy pro veřejnost bude od středy 13. 12. 2023 až do 30. 01. 2024, vždy od úterý do neděle od 11-19 hodin (v pondělí zavřeno). 

    Ke stažení

Publikováno: 02.12.2023 17:10